Yeni NETFLIX dizisi: Malcolm X’i Kim Öldürdü?

27.01.2020 / 22:12

Yeni NETFLIX dizisi: Malcolm X’i Kim Öldürdü?

Afro-Amerikalı aktivist ve gazeteci Abdurrahman Muhammed, 55 yıllık sis perdesini kaldırıp Malcolm X cinayetinin sorumlularını ortaya çıkarmak için yırtınıyor. Who Killed Malcolm X?, bu yırtınışın belgeseli.

 

YENİ TAYFA 

 

Afro-Amerikalıların gelmiş geçmiş en büyük liderlerinden Malcolm X’in öldürülüşünün üzerinden neredeyse 55 yıl geçti (21 Şubat 1965). Tetikçiler biliniyor, ama tetiği kimin veya kimlerin çektirdiği hâlâ kesin olarak anlaşılmış değil.

 

Ahlâksızlıkla suçladığı eski lideri Elijah Muhammed mi öldürttü Malcolm X’i? Sırtını döndüğü eski örgütü Nation of Islam mı var cinayetin arkasında? Yoksa FBI mı var? İkisi birden mi yoksa? Veya bambaşka bir mahfil?

 

Afro-Amerikalı tarihçi, insan hakları aktivisti, araştırmacı gazeteci ve yazar Abdur-Rahman Muhammad (Abdurrahman Muhammed), yıllardır bu sis perdesini kaldırmak için uğraşıyor.

 

Gerçeği arayışında hangi sorunlarla karşılaştı? Ulaştığı belgeler neye işaret ediyor? Cinayete götüren süreçte Malcolm X’in yanında ve karşısında yer almış olan eski tüfek “Siyah Müslümanlar”la görüşmelerinden nasıl bir intiba edindi? Vardığı sonuç ne?

 

Cevaplar, NETFLIX’in yeni belgesel dizisi Who Killed Malcom X?’te(Malcolm X’i Kim Öldürdü?)

nasipse 7 Şubat’ta başlayacak.

 

PEKİ ABDURRAHMAN MUHAMMED KİM?

 

1962’de Amerika Birleşik Devletleri’nin Long İsland eyaletine bağlı Providence kentinde Kenneth W. Oliveira olarak dünyaya geldi.

 

Başkent Washington’daki -ülkenin en prestijli “siyah” üniversitelerinden biri olan- Howard Üniversitesi’nde felsefe okudu.

 

Öğrencilik yıllarında Washington’da faal olan All African People’s Revolutionary Party (Bütün Afrika Halklarının Devrimci Partisi), Anti-Apartheid Movement in South Africa (Güney Afrika Anti-Apartheid Hareketi), Black Islam Movement  (Siyah İslam Hareketi) çevrelerinde bulundu.

 

1986’de kendi ifadesiyle “Malcolm X’in hayatı ve örnekliğinden ilham alarak” Müslüman oldu ve adını Abdurrahman Muhammed olarak değiştirdi.

 

Arapça öğrenen, tebliğ/irşad faaliyetlerinde bulunan, 2001’deki 11 Eylül saldırılarından beri çeşitli gazete ve dergilere ‘İslam bu değil’ konulu makaleler yazan ve bu arada Afro-Amerikalıların adalet mücadelesinde aktif olarak yer almaya devam eden Abdurrahman Muhammed, kamuoyunda daha ziyade “Malcolm X uzmanı” olarak tanınıyor.

 

İnternet sitesi: www.abdur-rahmanmuhammad.com

 

Twitter hesabı: @arm_legacy

 

Not: Abdurrahman Muhammed’in Twitter’da sadece 210 takipçisi var. Bir el atalım arkadaşlar.