O halde Bob Dylan İslam’a karşı da boş değil

06.07.2020 / 21:40

O halde Bob Dylan İslam’a karşı da boş değil

YENİ TAYFA

 

79 yaşındaki Bob Dylan, geçen haziran ayında 39’uncu stüdyo albümünü çıkardı: Rough and Rowdy Ways (“Çetin Yollar” deyip geçelim).

 

Albümde bolca dinî gönderme var.

 

Jeffrey Salkin, religionnews.com’da soruyor: “Bob Dylan şimdi hangi dinden?”

 

Diyor ki, özetle: ‘Dünyaya Robert Zimmerman olarak gelen Bob Dylan dindar bir Yahudi ailenin çocuğuydu, gençliğinde Yahudilikten uzaklaştı ve Yahudi geçmişini inkâr etti, zamanla Evanjelist Hıristiyanlığı benimsedi, sonra Yahudiliğe geri döndü. Yeni albümündeki bir şarkıda Hıristiyanlığın Petrus ve Yuhanna gibi kurucularına selam çakıp başka bir şarkıda da İncil vurgusu yaptığına göre yeniden Hıristiyan olmuş olabilir.’

 

Olabilir tabii.

 

Ama yeni şarkılarındaki bazı ‘işaretlere’ istinaden Dylan’ın son dinî durumuna ilişkin mülahazalarda bulunulacaksa (ki Salkin, o şarkılardan birinde Yunan mitolojisine atıfta bulunmasına istinaden Dylan’ın Antik Yunan dinine geçmiş olabileceğinden bile dem vuruyor), İslam’a karşı da boş olmadığını belirtmeden geçmek olmaz.

 

My Own Version of You şarkısı “All through the summers, into January /
I've been visiting mosques and monasteries” diye başlıyor. Bol bol cami ve manastır ziyaret ettiğini söylüyor Dylan.

 

Goodbye Jimmy Reed şarkısında, yaşadığı “cadde”yi (herhalde muhayyel) anlatırken, “Where the Jews, and Catholics, and the Muslims all pray” demesi, Yahudilerin ve Katoliklerin yanı sıra Müslümanların dua ettiği bir yerden bahsetmesi de kayda değer.

 

Hadi bakalım.